theopenmat.com

Eastern Wrestling League Championships

Eastern Wrestling League Brackets & Results

Team Scores
1. Edinboro 140.5
2. Bloomsburg 113.0
3. Lock Haven 87.5
4. Rider 80.0
5. Cleveland State 74.5
6. Clarion 69.5
7. George Mason 43.5

125 Results
Guaranteed Places
1st Place – Robert Deutsch of Rider
2nd Place – Kory Mines of Edinboro
3rd Place – Sean Boylan of Bloomsburg
4th Place – Kaleb Lemaire of Lock Haven
5th Place – Hunter Jones of Clarion
6th Place – John Martin of Cleveland State
1st Place Match
Robert Deutsch (Rider) 3-0, . over Kory Mines (Edinboro) 2-1, . (Dec 2-1).
3rd Place Match
Sean Boylan (Bloomsburg) 2-1, . over Kaleb Lemaire (Lock Haven) 2-2, . (MD 14-0).
5th Place Match
Hunter Jones (Clarion) 2-2, . over John Martin (Cleveland State) 0-3, . (Fall 2:29).

133 Results
Guaranteed Places
1st Place – Aaron (AJ) Schopp of Edinboro
2nd Place – Nick Wilcox of Bloomsburg
3rd Place – Chuck Zeisloft of Rider
4th Place – Dan King of Cleveland State
5th Place – Cody Wheeler of Lock Haven
6th Place – Sam Sherlock of Clarion
1st Place Match
Aaron (AJ) Schopp (Edinboro) 3-0, . over Nick Wilcox (Bloomsburg) 2-1, . (TF-1.5 5:00 (18-0)).
3rd Place Match
Chuck Zeisloft (Rider) 3-1, . over Dan King (Cleveland State) 2-2, . (Dec 3-1).
5th Place Match
Cody Wheeler (Lock Haven) 1-2, . over Sam Sherlock (Clarion) 0-3, . (M. For.).

141 Results
Guaranteed Places
1st Place – Mitchell Port of Edinboro
2nd Place – Daniel Neff of Lock Haven
3rd Place – Sahid Kargbo of George Mason
4th Place – Jared McKinley of Cleveland State
5th Place – Matthew Rappo of Bloomsburg
6th Place – Tyler Bedelyon of Clarion
1st Place Match
Mitchell Port (Edinboro) 2-0, . over Daniel Neff (Lock Haven) 2-1, . (MD 12-2).
3rd Place Match
Sahid Kargbo (George Mason) 3-1, . over Jared McKinley (Cleveland State) 2-2, . (MD 13-3).
5th Place Match
Matthew Rappo (Bloomsburg) 1-2, . over Tyler Bedelyon (Clarion) 1-3, . (Fall 3:33).

149 Results
Guaranteed Places
1st Place – David Habat of Edinboro
2nd Place – Bryce Busler of Bloomsburg
3rd Place – Macaulay Maldarelli of Lock Haven
4th Place – Nick Montgomery of Cleveland State
5th Place – Justin Arthur of Clarion
6th Place – Curt Delia of Rider
1st Place Match
David Habat (Edinboro) 2-0, . over Bryce Busler (Bloomsburg) 2-1, . (Dec 6-0).
3rd Place Match
Macaulay Maldarelli (Lock Haven) 3-1, . over Nick Montgomery (Cleveland State) 1-2, . (MD 12-1).
5th Place Match
Justin Arthur (Clarion) 2-2, . over Curt Delia (Rider) 1-3, . (Dec 4-2).

157 Results
Guaranteed Places
1st Place – Austin Matthews of Clarion
2nd Place – Johnny Greisheimer of Edinboro
3rd Place – Gregory Flournoy of George Mason
4th Place – Elias Biddle of Lock Haven
5th Place – Kevin Hartnett of Bloomsburg
6th Place – Wayne Stinson of Rider
1st Place Match
Austin Matthews (Clarion) 2-0, . over Johnny Greisheimer (Edinboro) 2-1, . (Dec 9-5).
3rd Place Match
Gregory Flournoy (George Mason) 3-1, . over Elias Biddle (Lock Haven) 2-2, . (Dec 3-1).
5th Place Match
Kevin Hartnett (Bloomsburg) 2-2, . over Wayne Stinson (Rider) 0-3, . (Dec 6-4).

165 Results
Guaranteed Places
1st Place – Ramon Santiago of Rider
2nd Place – Josh Veltre of Bloomsburg
3rd Place – Matt Donohoe of Cleveland State
4th Place – Jacob Kemerer of Lock Haven
5th Place – Ryan Forrest of George Mason
6th Place – Kasey Davis of Edinboro
1st Place Match
Ramon Santiago (Rider) 3-0, . over Josh Veltre (Bloomsburg) 2-1, . (Dec 2-1).
3rd Place Match
Matt Donohoe (Cleveland State) 3-1, . over Jacob Kemerer (Lock Haven) 2-2, . (Dec 10-6).
5th Place Match
Ryan Forrest (George Mason) 1-2, . over Kasey Davis (Edinboro) 0-3, . (Dec 4-3).

174 Results
Guaranteed Places
1st Place – Connor Brennan of Rider
2nd Place – Mike Dessino of Bloomsburg
3rd Place – Patrick Jennings of Edinboro
4th Place – Ryan Darch of Clarion
5th Place – Nick Corba of Cleveland State
6th Place – Adam Mackie of Lock Haven
1st Place Match
Connor Brennan (Rider) 3-0, . over Mike Dessino (Bloomsburg) 1-1, . (Dec 9-4).
3rd Place Match
Patrick Jennings (Edinboro) 3-1, . over Ryan Darch (Clarion) 2-2, . (Fall 9:15).
5th Place Match
Nick Corba (Cleveland State) 2-2, . over Adam Mackie (Lock Haven) 0-3, . (Dec 9-3).

184 Results
Guaranteed Places
1st Place – Victor Avery of Edinboro
2nd Place – Fred Garcia of Lock Haven
3rd Place – Clint Morrison of Rider
4th Place – Dustin Conti of Clarion
5th Place – Xavier Dye of Cleveland State
6th Place – Sam Shirey of Bloomsburg
1st Place Match
Victor Avery (Edinboro) 3-0, . over Fred Garcia (Lock Haven) 2-1, . (Dec 8-2).
3rd Place Match
Clint Morrison (Rider) 2-1, . over Dustin Conti (Clarion) 1-2, . (Dec 4-0).
5th Place Match
Xavier Dye (Cleveland State) 2-2, . over Sam Shirey (Bloomsburg) 1-3, . (M. For.).

197 Results
Guaranteed Places
1st Place – Richard Perry of Bloomsburg
2nd Place – Phil Sprenkle of Lock Haven
3rd Place – Vincent Pickett of Edinboro
4th Place – Matt Meadows of George Mason
5th Place – Corbin Boone of Cleveland State
6th Place – Danny Sutherland of Clarion
1st Place Match
Richard Perry (Bloomsburg) 2-0, . over Phil Sprenkle (Lock Haven) 1-1, . (Fall 6:47).
3rd Place Match
Vincent Pickett (Edinboro) 3-1, . over Matt Meadows (George Mason) 2-2, . (MD 9-0).
5th Place Match
Corbin Boone (Cleveland State) 1-2, . over Danny Sutherland (Clarion) 0-3, . (Dec 7-3).

285 Results
Guaranteed Places
1st Place – Ernest James of Edinboro
2nd Place – Justin Grant of Bloomsburg
3rd Place – Riley Shaw of Cleveland State
4th Place – Evan Daley of Clarion
5th Place – Jacob Kettler of George Mason
6th Place – Greg Velasco of Rider
1st Place Match
Ernest James (Edinboro) 3-0, . over Justin Grant (Bloomsburg) 2-1, . (OT 3-1).
3rd Place Match
Riley Shaw (Cleveland State) 3-1, . over Evan Daley (Clarion) 1-2, . (Dec 8-2).
5th Place Match
Jacob Kettler (George Mason) 1-2, . over Greg Velasco (Rider) 1-3, . (Dec 3-1).