Quantcast
Feature Articles

2019 Walsh Ironman Quarterfinal Results

photo courtesy of Richard Immel

2019 Ironman Quarterfinal Results:

106 – Marc-Anthony McGowan (Blair Academy) tech Marlon Yarbrough (Copley)  15-0

106 – Gabe Giampietro (Smyrna) tech Wyatt Richter (St. Edward)  15-0

106 – Eligh Rivera (Lake Highland Prep) dec Cael Keck (Park Hill)  1-1TB

106 – Mac Church (Waynesburg) dec Pacey Najdusak (Mason)  6-4

113 – Brett Ungar (Notre Dame-Green Pond) maj Sean Seefeldt (St. Edward)  9-0

113 – Diego Sotelo (Marmion Academy) dec Jacob Moon (Oregon Clay)  6-2

113 – Gary Steen (Reynolds) disq Paul Garcia (Scottsbluff) 

113 – Erik Roggie (St. Christopher’s) dec Brennan Cernus (Wyoming Seminary) 4-2

120 – Jordan Titus (Center Moriches) dec Brennan Van Hoecke (Palmetto Ridge)  10-5

120 – Dustin Norris (LaSalle) dec Chris Kim (Germantown Academy)  7-2

120 – Cooper Flynn (McDonogh) maj Dayton Delviscio (Malvern Prep)  16-4

120 – Ryan Miller (Blair Academy) dec Dierre Clayton (St. Vincent-St. Mary)  9-0

126 – Ryan Crookham (Notre Dame-Green Pond) maj Garett Lautzenheiser (Louisville)  11-0

126 – Dylan Shawver (Elyria) dec Chris Barnabae (Mt. St. Joseph)  5-3

126 – Dylan Ragusin (Montini Catholic) maj Vince Cornella (Monarch)  14-5

126 – Nic Bouzakis (Wyoming Seminary) dec Rocco Welsh (Waynesburg)  6-2

132 – Alejandro Herrera-Rondon (Seneca Valley) dec Noah Mis (Mt. Carmel)  7-0 

132 – Ethan Miller (Park Hill) dec Jimmy Carmany (Brecksville)  4-2

132 – Drew Munch (Wyoming Seminary) fall Evan Buchanan (Atlee)  1:18

132 – Davin Rhoads (Louisville) dec Chris Rivera (Lake Highland Prep)  4-1

138 – Beau Bartlett (Wyoming) dec Jake Niffenegger (LaSalle) 6-1

138 – Kenny Herrmann (Bethlehem Catholic) dec Wyatt Henson (Waynesburg)  1-0

138 – Frankie Tal-Shahar (American Heritage) dec Mick Burnett (Elyria)  5-2

138 – Nick Moore (St. Paris Graham) dec Cole McComas (Beaver Local)  2-1TB

145 – Victor Voinovich (Brecksville) fall Aaden Valdez (Pueblo East)  1:04

145 – Fidel Mayora (Montini Catholic) fall Gavin Quiochio (Parkersburg South)  1:20

145 – Manzona Bryant (Western Reserve) dec Blake Saito (Perrysburg)  4-2

145 – Lachlan McNeil (Wyoming Seminary) dec Jackson Dean (Cesar Rodney)  11-4

152 – Travis Mastrogiovanni (Blair Academy) dec Derek Fields (Brunswick)  7-5

152 – Brayden Roberts (Parkersburg South) dec Vince Zerban (Christian Brothers)  3-0

152 – Dalton Harkins (Malvern Prep) dec Cole Handlovic (Bethlehem Catholic)  4-1TB

152 – Peyton Hall (Oak Glen) fall Bryce Hepner (St. Edward)  5:53

160 – Paddy Gallagher (St. Edward) maj Brett McIntosh (Harrison) 13-4

160 – John Martin Best (Parkersburg) dec Thomas Stewart (Blair Academy)  8-5

160 – Andrew Cerniglia (Notre Dame) dec AJ Kovac (Iona Prep)  4-3

160 – Jack Wehmeyer (Malvern Prep) dec Dominic Isola (Lake Highland Prep)  5-2

170 – Nevan Snodgrass (Fairmont) tech Ethan Anderson (Aurora)  20-4

170 – Jaden Bullock (Oscar Smith) dec Andrew Donahue (Wyoming Seminary)  6-3

170 – Tyler Stoltzfus (St. Joseph’s) dec Jax Leonard (Louisville)  7-0

170 – Dom Mata (Blair Academy) dec Caden Rogers (Malvern Prep)  4-1

182 – Anthony D’Alesio (Canfield) dec Micah Ervin (Union County)  6-4

182 – Jake Evans (Elyria) dec Nathan Warden (Christiansburg)  9-2

182 – Ashton Habeil (Lake Gibson) fall JT Davis (Smyrna)  1:07

182 – Rylan Rogers (Blair Academy) fall Trevor Swiler (Montini Catholic)  1:06

195 – Ben Vanadia (Brecksville) dec Peyton Craft (Blair Academy)  8-6

195 – Nicholas Feldman (Malvern Prep) dec Jack Wimmer (McDonogh)  10-3

195 – Seth Shumate (Dublin Coffman) fall Emmanuel Skillings (Broken Arrow)  2:25

195 – Sam Fisher (Fauquier) dec Jordan Greer (Avon)  4-3

220 – Braxton Amos (Parkersburg South) dec Matt Kaplan (Lake Highland Prep)  9-2

220 – Noah Pettigrew (Blair Academy) dec Kyonte Hamilton (Georgetown Prep)  6-5

220 – Grady Greiss (Northwest) dec Kolby Franklin (Wyoming Seminary)  

220 – Ethan Hatcher (Brecksville) maj Lazar Gasic (North Royalton)  17-7

285 – Garrett Kappes (McDonogh) fall Elijah Anthony (Blair Academy)  4:42

285 – Max Millin (Massillon Perry) fall Cole Potts (St. Francis DeSales)  5:06

285 – Cole Deery (Malvern Prep) fall Matthias Ervin (Union County)  5:06

285 – Sam McNulty (Perkins) fall Ryan Elrod (St. John’s)  :55

To Top