Quantcast
Wrestling News Wire

2018 MFS World Cup: Full Results Through Session III

David Taylor

Photo by Tony Rotundo, WrestlersAreWarriors.com

Pool action is in the books at the 2018 UWW Men’s Freestyle World Cup in Iowa City.  Full results through session III are available below and you can find our interviews from this morning here. Team USA and Azerbaijan won their pools so they will meet in the gold medal match at 4 pm central.  Japan will battle Cuba for bronze, Mongolia and Georgia meet for 5th, while India scraps with Kazakhstan for 7th.

Session III

Pool A

United States 8 (30), Georgia 2 (8)

57 kg: Thomas Gilman (USA) decision over Teimuraz Vanishvili (GEO), 6-4

61 kg: Lasha Lomtadze (GEO) decision over Kendric Maple (USA), 4-3

65 kg: Logan Stieber (USA) technical superiority over Magomed Saidov (GEO), 10-0

70 kg: James Green (USA) decision over Levan Kelekhsashvili (GEO), 8-0

74 kg: Jordan Burroughs (USA) technical superiority over Tarzan Maisuradze (GEO), 10-0

79 kg: Kyle Dake (USA) technical superiority over Tariel Gaphrindashvili (GEO), 10-0

86 kg: David Taylor (USA) technical superiority over David Khutsishvili (GEO), 11-1

92 kg: Dato Marsagishvili (GEO) decision over J’den Cox, 5-0

97 kg: Kyle Snyder (USA) technical superiority over Givi Matcharashvili (GEO), 10-0

125 kg: Nick Gwiazdowski (USA) decision over Zviadi Metreveli (GEO), 7-0

 

Japan 9 (37), India 1 (4)

57 kg: Yuki Takahashi (JPN) won by forfeit

61 kg: Rinya Nakamura (JPN) technical superiority over Sandeep Tomar (IND), 11-0

65 kg: Takuto Otoguro (JPN) technical superiority over Sharvan Sharvan (IND), 10-0

70 kg: Kirin Kinoshita (JPN) technical superiority over Arun Kumar (IND), 10-0

74 kg: Ken Hosaka (JPN) won by forfeit

79 kg: Sohsuke Takatani (JPN) technical superiority over Sachin Giri (IND), 10-0

86 kg: Masao Matsusaka (JPN) technical superiority over Pawan Kumar (IND), 10-0

92 kg: Deepak Punia (IND) decision over Takashi Ishiguro (JPN), 2-1

97 kg: Takeshi Yamaguchi (JPN) decision over Viky Viky (IND), 6-2

125 kg: Nobuyoshi Arakida (JPN) decision over Pushpender Singh (IND), 4-0

 

Pool B

Azerbaijan 7 (28), Mongolia 3 (14)

57 kg: Bekhbayar Erdenebat (MGL) decision over Afgan Khashalov (AZE), 2-1

61 kg: Tuvshintulga Tumenbileg (MGL) decision over Akhmednabi Gvarzatilov (AZE), 7-2

65 kg: Aghahuseyn Mustafayev (AZE) won by forfeit

70 kg: Joshgun Azimov (AZE) decision over Ganbayar Sanjaa (MGL), 9-4

74 kg: Mandakhnaran Ganzorig (MGL) decision over Gasjimurad Omarov (AZE), 10-6

79 kg: Jabrayil Hasanov (AZE) technical superiority over Iderkhuu Gantugla (MGL), 12-2

86 kg: Aleksandr Gostiev (AZE) decision over Uitumen Orgodol (MGL), 10-3

92 kg: Aslanbek Alborov (AZE) technical superiority over Turtogtokh Luvsandorj (MGL), 11-0

97 kg: Roman Bakirov (AZE) decision over Batzul Ulziisaikhan (MGL), 10-1

125 kg: Jamaladdin Magomedov (AZE) decision over Zolboo Natsagsuren (MGL), 3-2

 

Kazakhstan 5 (22), Cuba 5 (21)

57 kg: Reineri Andreu Ortega (CUB) decision over Mukhambet Kuatbek (KAZ), 4-1

61 kg: Rassul Kaliyev (KAZ) decision over Yowlys Bonne Rodriguez (CUB), 6-4

65 kg: Alejandro Valdes Tobier (CUB) technical superiority over Sayatbek Okassov (KAZ), 10-0

70 kg: Franklin Maren Castillo (CUB) decision over Meirzhan Ashirov (KAZ), 7-1

74 kg: Livan Lopez Azcuy (CUB) won by forfeit

79 kg: Saken Aitzhanov (KAZ) fall over Yoan Adrian Zulueta Morales (CUB), 2:44

86 kg: Yurieski Torreblanca Queralta (CUB) decision over Elkhan Assadov (KAZ), 4-2

92 kg: Iliskhan Chilayev (KAZ) technical superiority over Lazaro Hernandez (CUB), 12-2

97 kg: Mamed Ibragimov (KAZ) decision over Reineris Salas Perez (CUB), 3-3

125 kg: Daulet Shabanbay (KAZ) technical superiority Yudenny Alpajon Estevez (CUB), 10-0

 

Session II

Pool A

United States 7 (29), Japan 3 (12)

57 kg: Yuki Takahashi (JPN) decision over Thomas Gilman (USA), 4-1

61 kg: Kazuya Koyanagi (JPN) decision over Kendric Maple (USA), 2-2

65 kg: Takuto Otoguro (JPN) decision over Logan Stieber (USA), 10-4

70 kg: James Green (USA) decision over Kirin Kinoshita (JPN), 8-5

74 kg: Jordan Burroughs (USA) decision over Yuhi Fujinami (JPN), 7-1

79 kg: Kyle Dake (USA) technical superiority over Sohsuke Takatani (JPN), 10-0

86 kg: David Taylor (USA) technical superiority over Masao Matsusaka (JPN), 12-2

92 kg: J’den Cox (USA) technical superiority over Takashi Ishiguro (JPN), 10-0

97 kg: Kyle Snyder (USA) technical superiority over Taira Sonoda (JPN), 10-0

125 kg: Nick Gwiazdowski (USA) technical superiority over Nobuyoshi Arkaida (JPN), 10-0

 

Georgia 8 (31), India 2 (11)

57 kg: Teimuraz Vanishvili (GEO) won by forfeit

61 kg: Sandeep Tomar (IND) decision over Lasha Lomtadze (GEO), 4-1

65 kg: Sharvan Sharvan (IND) injury default over Magamed Saidovi (GEO), 3:20

70 kg: Levan Kelekhsashvili (GEO) decision over Arun Kumar (IND), 7-2

74 kg: Tarzan Maisuradze (GEO) technical superiority over Vinod Kumar (IND), 10-0

79 kg: Tariel Gaphrindashvili (GEO) technical superiority over Sachin Giri (IND), 11-1

86 kg: Davit Khutsishvili (GEO) decision over Pawan Kumar (IND), 4-3

92 kg: Dato Marsagishvili (GEO) technical superiority over Deepak Punia (IND), 10-0

97 kg: Givi Matcharashvili (GEO) technical superiority over Viky Viky (IND), 10-0

125 kg: Zviad Metreveli (GEO) decision over Pushpender Singh (IND), 5-0

 

Pool B

Cuba 8 (26), Mongolia 2 (14)

57 kg: Bakhbayar Erdenebat (MGL) decision over Reineri Andreu Ortega (CUB), 4-0

61 kg: Yowlys Bonne Rodriguez (CUB) decision over Tuvshintugla Tumenbileg (MGL), 6-4

65 kg: Alejandro Valdes Tobier (CUB) technical superiority over Batmagnai Batchuluun (MGL), 11-0

70 kg: Franklin Maren Castillo (CUB) decision over Ganbayar Sanjaa (MGL), 5-3

74 kg: Livan Lopez Azcuy (CUB) decision over Mandakhnaran Ganzorig (MGL). 3-3

79 kg: Iderkhuu Gantugla (MGL) fall over Yoan Adrian Zulueta Morales (CUB), 4:22

86 kg: Yurieski Torreblanca Queralta (CUB) decision over Uitumen Orgodol (MGL), 3-2

92 kg: Lazaro Hernandez (CUB) decision over Turtogtokh Luvsandorj (MGL), 4-3

97 kg: Reineris Salas Perez (CUB) technical superiority over Batzul Ulziisaikhan (MGL), 11-1

125 kg: Zolboo Natsagsuren (MGL) decision over Yudenny Alpajon Estevez (CUB), 2-2

 

Azerbaijan 9 (29), Kazakhstan 1 (9)

57 kg: Afgan Khashalov (AZE) decision over Mukhambet Kuatbek (KAZ), 8-1

61 kg: Akhmednabi Gvarzatilov (AZE) decision over Rassul Kaliyev (KAZ), 15-15

65 kg: Haji Aliyev (AZE) decision over Sayatbek Okassov (KAZ), 7-1

70 kg: Joshgun Azimov (AZE) decision over Meirzhan Ashirov (KAZ), 7-0

74 kg: Gadzhimurad Omarov (AZE) decision over Daniyar Kaisanov (KAZ), 2-1

79 kg: Jabrayil Hasanov (AZE) decision over Saken Aitzhanov (KAZ), 8-1

86 kg: Aleksandr Gostiyev (AZE) decision over Elkhan Assadov (KAZ), 3-0

92 kg: Aslanbek Alborov (AZE) technical superiority over Iliskhan Chilayev (KAZ), 10-0

97 kg: Roman Bakirov (AZE) decision over Mamed Ibragimov (KAZ), 3-2

125 kg: Daulet Shabanbay (KAZ) decision over Jamaladdin Magomedov (AZE), 3-3

 

Session I

Pool A

United States 10 (39), India 0 (3)

57 kg: Thomas Gilman (USA) won by forfeit

61 kg: Joe Colon (USA) decision over Sandeep Tomar (IND), 6-4

65 kg: Logan Stieber (USA) technical superiority over Sharvan Sharvan (IND), 12-2

70 kg: James Green (USA) technical superiority over Arun Kumar (IND), 10-0

74 kg: Jordan Burroughs (USA) technical superiority over Vinod Kumar (IND), 11-1

79 kg: Kyle Dake (USA) technical superiority over Sachin Giri (IND), 11-0

86 kg: David Taylor (USA) technical superiority over Pawan Kumar (IND), 10-0

92 kg: Hayden Zillmer (USA) decision over Deepak Punia (IND), 7-0

97 kg: Kyle Snyder (USA) technical superiority over Viky Viky (IND), 10-0

125 kg: Dom Bradley (USA) technical superiority over Pushpender Singh (IND), 10-0

 

Japan 7 (25), Georgia 3 (15)

57 kg: Yuki Takahashi (JPN) technical superiority over Teimuraz Vanishvili (GEO), 11-0

61 kg: Rinya Nakamura (JPN) decision over Lasha Lomtadze (GEO), 9-2

65 kg: Daichi Takatani (JPN) decision over Magamed Saidovi (GEO), 7-4

70 kg: Keisuke Otoguro (JPN) decision over Levan Kelekhsashvili (GEO), 10-8

74 kg: Yuhi Fujinami (JPN) technical superiority over Tarzan Maisuradze (GEO), 13-2

79 kg: Sohsuke Takatani (JPN) technical superiority over Tariel Haphrindashvili (GEO), 11-0

86 kg: Shota Shirai (JPN) decision over Davit Khutsishvili (GEO), 6-0

92 kg: Dato Marsagishvili (GEO) technical superiority over Takashi Ishiguro (JPN), 10-0

97 kg: Givi Matcharashvili (GEO) technical superiority over Takeshi Yamaguchi (JPN), 10-0

125 kg: Zviad Metreveli (GEO) decision over Taiki Yamamoto (JPN), 3-2

 

Pool B

Mongolia 6 (23), Kazakhstan 4 (18)

57 kg: Bakhbayar Erdenebat (MGL) technical superiority over Mukhambet Kuatbek (KAZ), 10-0

61 kg: Tuvshintulga Tumenbileg (MGL) decision over Rassul Kaliyev (KAZ), 2-1

65 kg: Sayatbek Okassov (KAZ) decision over Batmagnai Batchuluun (MGL), 9-1

70 kg: Meirzhan Ashirov (KAZ) decision over Ganbayar Sanjaa (MGL), 4-1

74 kg: Mandakhnaran Ganzorig (MGL) decision over Daniyar Kaisanov (KAZ), 9-0

79 kg: Saken Aitzhanov (KAZ) fall over Iderkhuu Gantulga (MGL), 4:18

86 kg: Uitumen Orgodol (MGL) defcision over Elkhan Assadov (KAZ), 6-4

92 kg: Iliskhan CHilayev (KAZ) decision over Turtogtokh Luvsandorj (MGL), 2-1

97 kg: Batzul Ulziisaikhan (MGL) decision over Mamed Ibragimov (KAZ), 7-5

125 kg: Zolboo Natsagsuren (MGL) technical superiority over Oleg Boltin (KAZ), 12-2

 

Azerbaijan 8 (26), Cuba 2 (13)

57 kg: Giorgi Edisherashvili (AZE) decision over Andreu Ortega (CUB), 7-5

61 kg: Akhmednabi Gvarzatilov (AZE) decision over Yowlys Bonne Rodriguez (CUB), 8-0

65 kg: Alejandro Valdes Tobier (CUB) fall over Haji Aliyev (AZE), 2:15

70 kg: Joshgun Azimov (AZE) decision over Frankin Maren Castillo (CUB), 7-3

74 kg: Livan Lopez Azcuy (CUB) decision over Gadzhimurad Omarov (AZE), 6-2

79 kg: Jabrayil Hasanov (AZE) technical superiority over Yoan Zulueta Morales (CUB), 10-0

86 kg: Aleksandr Gostiyev (AZE) decision over Yurieski Torreblanca (CUB), 3-2

92 kg: Aslanbek Alborov (AZE) decision over Lazaro Hernandez Luis (CUB), 7-4

97 kg: Roman Bakirov (AZE) decision over Reineris Salas Perez (CUB), 3-0

125 kg: Jamaladdin Magomedov (AZE) decision over Yudenny Alpajon Estevez (CUB), 3-2

To Top