Quantcast
College Wrestling Rankings

TOM’s Individual High School Rankings 2-1-10

openmatnew1-2Welcome to this weeks updates. It’s that time of year where kids are starting their migration south in weight. We try to stay on top of it and rank the kids at their current weight. So, expect some movement as the rankings get shuffled with kids dropping. If we haven’t moved a wrestler to his new weight, let us know.

We’re sure, like any rankings, there will be some derision and debate. So feel free to discuss it on our forums, or drop us an email. (We are the ‘open’ mat for a reason!)

We’ll update regularly (weekly), so check back often for updates as the season plays out.

* –indicates past weeks results

103 Ryan Taylor is the big mover with wins over two ranked opponents. Hvolbeck, who lost twice in the last two weeks, moves down four spots. The New Oxford tournament makes the rankings a mess as Hempfield’s Austin Miller bested a weight class featuring 3 ranked wrestlers, including Conaway, who recently beat Ryan Taylor. This is a weight that’s going to depend a lot on the state tournaments.

1. So. Nicky Roberts, North Star, PA

2. Jr. Tyler Fraley, Colts Neck, NJ

3. So. George Di Camillo, St. Ignatius, OH

4. Fr. Brad Perkins, Lee’s Summit, MO

5. Fr. Anthony Ashnault, South Plainfield

6. Jr. Nashon Garrett, Chico, CA
*Tim Brown Tourney Champ

7. Jr. Austin Miller, Hempfield, PA
*24-1 with 17 pins. Two wins over ranked opponents this weekend in capturing New Oxford title.

8. So. Ryan Taylor, Saint Paris, OH
*Win over Hvolbeck and Heil the last two weeks

9. So. Zach Bridson, Timberlane, NH

10. So. Sam Brancale, Eden Prairie, MN

11. So. Morgan Engbrecht, Sturgis, SD

12. So. Jordan Conaway New Oxford, PA
*New Oxford Runner-Up to Miller. Beat Dippery.

13. Fr. Zain Retherford, Line Mountain, PA
*Defeated previous #4 Dippery in New Oxford Tourney

14. Fr. Tyson Dippery, Central Dauphin, PA
*More losses this weekend (2) than in his season to that point (1)

15. Fr. Dean Heil, St. Edwards, OH

16. So. Max Hvolbeck, Blair Academy, NJ
*Loss to Taylor

17. Fr. Nathan Tomasello, CVCA, OH

18. Jr. Jordan Kingsley, Apple Valley, MN

19. Fr. Micah Perez, Central Union, CA

20. Jr. Kevon Powell, Montini, IL

Watching: MN, Fr. Connor Schram, Canon-Mac, PA , Sr. Max Soria, King’s Park, NY, Fr. Evan DiSora, Easton, PA, Fr. Victor Lopez, Poway, CA, Jr. Anthony Cabrera, Liberty HS, PA
*Injury Time: Previous #14 Darion Cruz broke his tibia in practice.

112

Status quo. Silver bumped up and lost to Brascetta in the SPG/Blair dual. Francavilla drops to the 112lb ranks.

1. Jr. Evan Silver, Blair Acadamy, NJ
*Loss to 119 #6 Brascetta

2. So. Jimmy Gulibon, Derry, PA

3. So. Alex Cisneros, Selma, CA

4. Jr. Bricker Dixon, Park Hill, MO

5. Sr. T.J. North, Vermilion, SD

6. Jr. Nick Francavilla, High Point, NJ
*Lost in the finals of Tri-County Tourney at 119

7. So. Thomas Gillman, Omaha, NE

8. So. Corey Keener, Blue Mountain, PA

9. Fr. Stephen Myers, Moeller, OH

10. So. Corey Clark, South Polk, IA

11. So. Dom Malone, Wyoming Seminary, PA

12. Jr. Caleb Richardson, Cox, VA

13. Fr. Joey Dance, Christiansburg, VA

14. Jr. Steven Knoblauch, Clovis West, CA

15. So. Jack Hathaway, Iowa City, IA

16. So. Tyler Pendergast, St. Mark’s, DE

17. Jr. Earl Hall, South Dade, FL

18. Sr. Alex Spooner, Forest City, IA

19. Jr. Derek Elmore, Machesney Park, IL

20. So. Mitch Bengston, St. Cloud, MN

*Watching Jr. Chris Donaldson, Salesianum, DE, Jr. Hayden Zillmer, Crosby, MN, Jr. Reuben Navejas, Kentwood, WA, So. Cody Yeik, Olympic HS, WA, Jr. Jacoby Bergeron, Thief River Falls, MN

119
1. Sr. Ryak Finch, Safford, AZ

2. Jr. Nico Megaludis, Franklin, PA

3. Jr. Mason Beckman, Reynolds, PA

4. Jr. Jade Rauser, Townsend, MT

5. Jr. Hunter Steiber, Monroeville, OH

6. Jr. Nick Brascetta, St. Paris Graham, OH

7. Sr. Ty Mitch, Aurora, OH

8. Jr. Chris Mecate, Redlands, CA

9. Sr. Zach Zimmer, Clovis West, CA

10. Sr. Jerome Robinson, St. Ignatius, OH

11. So. Mark Grey, Blair Academy, NJ
*OT win vs SPG

12. Sr. Mike Rhone, Benton, PA

13. Fr. Ben Whitford, Marmion Academy, IL
*Fall in Montini Dual

14. Fr. Brandon Jeske, St. Christopher, VA

15. So. Arty Walsh, Juniata, PA

16. Jr. Rob Deutsch, Eastern Regional, NJ

17. Sr. Carson Kuhn, Alta, UT

18. So. Rossi Bruno, Brandon FL

19. So. Kagan Squire, Wadsworth, OH

20. So. Eddie Klimara, Providence, IL

*Others considered: Fr. Brandon Sorenson, Denver-Tripoli, IA, So. Dakota Trom, Apple Valley, MN, So. Skylar Wood, Park Hill, MO, Sr.Tanner Moon, AL, So. Alec Mooradian, Detroit Central Catholic, MI, Sr. Brandon Jones, WDM Valley, IA

125
1. Sr. Logan Steiber, Monroeville, OH

2. Sr. Mitchell Port, Bellefonte, PA
*Won with a fall in New Oxford finals.

3. Sr. Devin Carter, Christiansburg, VA

4. Sr. Levi Wolfensberger, Denver-Tripoli, IA

5. Sr. Brandon Wright, Indianapolis, IN

6. Jr. Jesse Thielke, Germantown, WI

7. Jr. Zach Horan, Nazareth, PA

8. Jr. Val Rauser, Townsend, MT

9. Sr. Nick Arajau, Syosset, NY
*Won Suffern Kohl Tourney at 135

10. Sr. Joe Duca, Paulsboro, NJ

11. Sr. Alan Waters, Park Hill, MO

12. Jr. Johnni Di Julius, Walsh Jesuit, OH

13. Sr. Pat Prada, DeMatha, MD

14. Sr. Jesse Delgado, Gilroy, CA

15. Sr. Josh Keszler, Sturgis, SD

16. Jr. Vince Rodriguez, Clovis North
*Won CIT Tourney with win over HM Isaiah Martinez

17. Jr. Terrel Wilbourn, Howell, MO

18. So. John Meeks, Des Moines, IA

19. Jr. Matt Kelliher, Apple Valley, MN

20. Sr. Sean Boylan, St. Mark’s, DE

*Watching: Sr. Justis Flamio, Mahopac, NY, Jr. Cody Brewer, Oak Park, MO. Sr, Tommy Siciliano, Newburg, OR., Sr. Gus Sako, St. Edwards, OH, Jameson Oster, Lockport, IL, Sr. Pat Myers, Penn Cambria, Fr. Isaiah Martinez, Lemoore, CA, , Sr. TJ Mitchell Collins Hill GA, Fr. Joey Lavalle, Reno, NV, So. Ben Morgan, Forest Lake, MN

130 —Not much change. We’ll keep monitoring long-time #1 Jamie Clark upon his return from injury. Bo Jordan continues to move up. He has a win over Clark and a pin over HM Preston in the last couple weeks. We move Vinny Fava to HM 135. He had placed at the Beast at 130, but that’s his only competition at this weight and lost to BJ Young in the NJ All-Star invite at 135 yesterday. Tyler Liberatore, who was 3rd at Cheesehead, enters the rankings.

1. Sr. Frank Cagnina, Queen of Peace, NJ

2. Sr. Nick Shenk, St. Mark’s, DE

3. Sr. Louis Trujillo, Rio Rancho, NM

4. So. Jason Tsirtsis, Crown Point, IN

5. So. Nate Skonieczny, Walsh Jesuit, OH

6. Sr. Frank Goodwin, Arundel, MD

7. Sr. Shane McGough, Desert Mountain, AZ

8. Jr. Nik Pena, Selma, CA

9. Sr. Keith Surber, O’Fallon, IL

10. Sr. Jamie Clark, St. Edwards, OH

11. Jr. Edwin Cooper, Providence, IL

12. Sr. Frank Martellotti, Shady Side Academy, PA

13. So. Jacob Crawford, Robinson, VA

14. Sr. Colton Rasche, Montini, IL

15. Fr. Bo Jordan, St. Paris, OH

16. Jr. Garrett Garness, Kasson-Mantorville, MN

17. So. Tyler Liberatore, Brandon, FL

18. Fr. Jake Short, Simley, MN

19. Sr. Zach Zehner, Tomahawk, WI

20. Sr. Seth Lange, Sturgis, SD

*Watching:, Sr. Scott Festejo, Long Branch, NJ, Jr. Bob Dierna, Wayne, NY, So. Mitch Minotti, Easton, PA, Jr. Jordan Rinken, Waverly, IA
*Injury Time: Previous #3 Sam Sherlock is out for season with torn ACL. So. Robbie Preston, Blair Academy (hip injury sustained at Bethlehem Tournament)

135 –Very deep weight as some worthy guys sit on the outside looking in. Ormsbee drops after suffering 10-3 loss to Martinez at 140. Isaac Jordan enters the rankings after impressive performance vs. Blair.

1. Sr. Josh Dziewa, Council Rock-South, PA

2. Sr. Ryen Nieman, Bullock Creek, MI

3. Sr. Jake Ballweg, Waverly, IA

4. Jr. Cam Tessari, Monroeville, OH

5. So. Steve Spearman, Erie McDowell, PA

6. Sr. Jake Briggs, Bella Vista, CA

7. Sr. Mike Morales, Brick Memorial, NJ

8. Jr. Nick Hodgkins, Wyomissing, PA

9. Jr. Luke Smith, Wheeling, IL
*MSL Champ with 3 pins

10. Jr. Jake Sueflon, Watertown, WI

11. Jr. Austin Ormsbee, Blair Academy, NJ

12. Sr. AJ Schopp, Tyrone, PA

13. Sr. Jordan Beverly, Point Pleasant, NJ

14. Sr. Chris Dardanes, Oak Park, IL

15. Jr. Alex Dierenger, Port Washington, WI

16. So. Brandon Kingsley, Apple Valley, MN

17. Sr. Andrew Lenzi, Fordham Prep, NY

18. So. Isaac Jordan, SPG, OH
*Pinned Preston in dual

19. Sr. Jordan Rich, Central Mountain, PA

20. Sr. Simon Kitzis, Wyoming Seminary, PA

*On the bubble: Sr. Cody Ruggirello, Valley Central, NY Jr. Caleb Ervin, Union County, KY, Sr. Kade Moss, Bingham, UT, Cody Broomall, Smyrna, DE, Sr. Joe Locksmith, Osceola, FL, Sr. Wendell Cannon, Sussex, DE, Jr. Bo Schlosser, Bettendorf, IA , Sr. Luke Goettl, Mingus, AZ, Sr. Vinny Fava, Elmwood Park, NJ

140
1. Sr. Chris Villalonga, Blair Academy, NJ
*Bumped up to 145 for win in SPG dual

2. Sr. Josh Kindig, Blue Mountain, PA
*New Oxford Champ

3. Sr. Colin Shober, Schuykill Valley, PA

4. Sr. Mark Hartenstine, Easton, PA

5. Sr. Nathan Hoffer, East Ankorage, AK

6. So. Felipe Martinez, St. Paris Graham, OH
*10-3 win over previous 135 #5 Ormsbee

7. Sr. Nick Dardanes, Oak Park, IL

8. Sr. Steve Dutton, Rocky Point, NY

9. Jr. Jeremy Davenport, Sallisaw, OK

10. Sr. Tucker Armstrong, Kenton Ridge, OH

11. Jr. Ian Miller, Oak Harbor, OH

12. Jr. Evan Henderson, Kiski Prep, PA

13. So. Zach Brunson, Churchill, OR

14. Sr. Joel Smith, Collins Hill, GA

15. Jr. Cody Combs, Sussex, DE

16. Sr. Hank Stinson, Eastern Regional, NJ

17. Jr. Pete Baldwin, Osceola, FL

18. So. Jordan Wohlfert, St. John’s MI

19. Sr. Nick Terdick, John Glenn, NY

20. Sr. Tony Vaske, River Valley, MN

Watching: Sr. Ryan Dunphy, Passaic, NJ, Jr. Henry Carlson, Vestavia Hills, AL, Jr. Ryne Cokeley, Lenexa, KS, Jr. Stephen Robertson, Montini, IL

145
1. Sr. Andrew Alton, Central Mountain, PA

2. Sr. Dylan Ness, Bloomington, MN

3. Sr. Taylor Walsh, Camden Catholic, NJ

4. Sr. Ben Dorsay, Cox, VA

5. Sr. Brad Squire, Wadsworth, OH

6. Sr. Anthony Baldosaro, Eastern Regional, NJ

7. Sr. Greg Amos, Wentzville, MO

8. Sr. Kaleb Friedley, Park Hill, MO

9. Sr. RaVaughn Perkins, Omaha, NE

10. Sr. Alex Elder, West Salem, OR
*Reser’s Champ

11. Jr. Seth Thomas, Roseburg, OR
*Reser’s Champ at 145

12. Sr. Anthony Salupo, St. Edward, OH

13. Sr. Jake Snider, Ponderosa, CO

14. Sr. Cody Rodebaugh, San Lorenzo, CA

15. So. Max Schneider, Lane Tech, IL

16. Jr. Blake Roulo, Matoaca, VA

17. Jr. Colby Kloetzer, Caldwell, ID

18. Jr. Travis Himmelman, Conifer, CO
*Defeated Ryne Cokeley for tournament win.

19. Jr. Devin Aguirre, Ponca City, OK

20. Sr. Andy Rodriguez, Central Islip, NY

*Watching, Sr. Nick Wooden, Spring Creek, NV. Jr. James Green, Willingboro, NJ, Sr. Gabe Bird, Osceola, FL, Sr. Chase Gordon, Oviedo, FL, Jr. Matt Stephens, St. Paris, OH

152
1. Sr. Dylan Alton, Central Mountain, PA

2. Jr. Destin McCauley, Apple Valley, MN

3. Sr. Jackson Morse, Lowell, MI

4. So. Taylor Massa, St. John’s, MI

5. Sr. Joey Cozart, Brandon, FL

6. So. Jason Luster, Kiski Prep, PA

7. Sr. Jesse Shanaman, Blair Academy, NJ
*Fall in SPG dual

8. Sr. Stephen Hernandez, Bishop Gorman, NV

9. Sr. Brandon Wilbourn, Howell, MO

10. Sr. Justin DeAngelis, Jenks, OK

11. Sr. Jordan Moss, Sharon, PA

12. Sr. Harrison Hightower, University School, OH

13. Sr. Matt White, Woodward, OK

14. Sr. Sean McMurray, Portage, IN

15. Sr. Brandon Rolnick, Lawrenceville Prep, NJ

16. So. Jordan Rodgers, Mead, WA

17. Sr. Tyler Hain, Warrior Run, PA

18. Sr. Mike Kelly, Cedar Falls, IA

19. Sr. Anthony Volpe, Rocky Point, NY

20. Jr. Ryan Krecker, Nazareth, PA
*Previously #15. Dual meet loss vs. Parkland.

*Watching: Sr. Pierce Harger, Moeller, OH, Fr. Cody Wiercioch, Charleroi, PA, , So. Justin Koethe, Iowa City, IA, Jr. Chris Castillo, Zillah, WA
*Not Competing: Sr. Nazar Kultchytskyy, Prairie du Chien, WI

160
1. Sr. Marshall Peppelman, Central Dauphin, PA
*New Oxford Champ

2. Sr. Nick Moore, Iowa City, IA

3. Sr. Robert Kokesh, Wagner, SD

4. Sr. Nick Sulzer, St. Edward, OH

5. Sr. Eric Hess, Benton, PA

6. Sr. Josh Demas, Westerville, OH

7. Sr. Dirk Cowburn, Coudersport, PA

8. Sr. Ronnie Balfour, Tulsa Union, OK

9. Jr. Bryce Hammond, Bakersfield, CA

10. Sr. Nick Visicaro, Long Branch, NJ

11. Sr. Corey Dauphin, El Reno, OK

12. Sr. Drake Houdashelt, Fort Zumwalt, MO

13. Jr. Steve Keough, Apple Valley, MN

14. Jr. Logan Storley, Webster, SD

15. Jr. John Guzzo, High Point, NJ

16. Sr. Nick Proctor, Neuqua, IL

17. Jr. Mark Havers, Bradford, PA

18. Sr. Preston Keiffer, Eastern Regional, NJ

19. Jr. Justin Lozano, Selma, CA

20. Sr. Kurtis Julson, Simley, MN

*On the bubble: Jr. Kyle Ryan, St. Paris, OH, Jr. Zach Skates, Broken Arrow, OK, , Jr. Jordan Thomas, Greenville, MI, Sr. Joe Latham, Bismark, ND

171
1. Sr. Derek Garcia, Sedro-Wooly, WA

2. Jr. Chris Phillips, Monroeville, OH

3. Sr. Tyler Beckwith, Greene, NY

4. Jr. Kenny Courts, Central Dauphin, PA

5. Sr. Mike Moreno, Urbandale, IA

6. Sr. Walt Gillmor, North Scott, IA

7. Sr. Noah Budi, Kakauna, WI

8. Sr. Brock Weatherman, Ballard, IA

9. Jr. Jahwon Akui, St. Rita’s, IL

10. Sr. Ryan Callahan, Wallkill Valley, NJ
*Beat 160 #10 Visicaro in AS Dual, 5-3

11. Sr. Parker Madl, Blue Valley, KS

12. Sr. Michael Duckworth, Union County, IN

13. Sr. Jake Dorulla, Rockford, MI

14. Jr. Nate Brown, Lewisburg, PA

15. Sr. James Cook, Madera, CA

16. Sr. Mike England, Centerville, IA

17. Jr. Jake Waste, Apple Valley, MN

18. So. Brandon Griffin, Sprague, OR
*Reser’s Champ

19. Jr. Alex Utley, CVCA, OH

20. Sr. Martin Fabbian, Buchanan, CA

*Just outside the Top 20: So. Huston Evans, St Paris Graham, OH, Sr. Matt Cunningham, Shady Side Academy, PA, Jamie Westwood, Queen of Peace, NJ, Sr. Levi Clemons, Osceola, FL, Sr. Tristan Warner, Cumberland Valley, PA., Sr. Tanner Eitel, Bishop Lynch, TX

189 –The big shake-up here is previous #7 Evan Knight taking 3rd at Ed Winger Tournament.

1. Sr. Mike Evans, Blair Academy, NJ
*Win over #5 Thomusseit

2. Jr. Andrew Campolattano, Bound Brook, NJ
*Defeated #15 George, 6-2, in All-Star Match

3. Sr. Lee Munster, Fox Lake, IL

4. Jr. Morgan McIntosh, Calvary Chapel, CA

5. Sr. Max Thomusseit, St. Paris Graham, OH
*Loss to #1 Evans

6. Sr. Tyler Lehman, Fargo, ND

7. Sr. Jaime Callendar, Council Rock-North, PA

8. Sr. Antonio Giorgio, Warwick, PA
*New Oxford Champ

9. Sr. Taylor Meeks, Orting, WA

10. Sr. Kyven Gadsen, Waterloo, IA

11. Sr. Jayd Docken, Winner, SD

12. Sr. Sterling Hecox, Machesney Park, IL

13. Sr. Evan Knight, Urbandale, IA

14. Sr. Andre Petroski, Springfield, PA

15. Sr. Billy George, Long Branch, NJ

16. Sr. Stephen McPeek, Bishop Lynch, TX

17. Sr. Tommy Burriel, Clovis, CA

18. Jr. Michael Kennedy, Blackman, TN

19. Sr. Tanner Hall, Meridian, ID

20. Sr. Joel Bauman, Sunburg, MN

*Watching: Jr. Curtis Berger, Hermiston, OR, Sr. Adam DeLaGarza, Vacaville, CA

215
1. Sr. Trevor Rupp, Pocatello, ID

2. Sr. Spencer Myers, Selinsgrove, PA

3. Sr. Kyle Cowan, Cascia Prep, OK

4. Sr. Alex Polizzi, Beloit, WI

5. Sr. Scott Schiller, Fargo, ND

6. Jr. Conner Medbery, Loveland, CO

7. Jr. Tank Knowles, Calvary Chapel, CA

8. Sr. Kyle Colling, Pioneer, NY

9. Sr. Kevin Innis, St. Peter’s Prep, NJ

10. Sr. Nate Gaffney, Connellsville, PA

11. Sr. Cameron Croy, Brentwood, TN

12. Jr. Cody Krumwiede, Waverly, IA

13. Sr. Zach Greenwald, Paulsboro, NJ

14. Jr. Harrison Honeycutt, Lake Norman, NC

15. Sr. Shane Woods, Tuttle, OK

16. Sr. Nick McDiarmid, Fowlerville, MI

17. Sr. J.T. Felix, Centennial, CA

18. Sr. Kyle Caylor, Wichita, KS

19. Sr. Jacob Trotter, Mead, WA

20. Sr. Mat Tourdot, Sparta, WI

*Watching: Sr. Beau Wenger, Fairless Hills, OH, Jr. Mike Sojka, Winnebago, IL. So. Nick Tavenello, Wadsworth, OH, Sr. Cody Davis, The Woodlands, TX

HWT —Jr. Orry Elor shakes things up a bit as he defeated previous #7 (and CA #1) Drew Meulman to continue his perfect season.

1. Sr. Mike McMullen, Wyoming Seminary, PA

2. Sr. Bobby Telford, St. Mark’s, DE

3. Sr. Jimmy Lawson, Manchester, NJ
*Won his NJ All-Star bout, 10-2

4. Sr. Evan Craig, Abington, PA

5. Sr. Henry Chrino, Brandon, FL

6. Sr. Ty Demott, Benton, PA

7. Sr. Ronnie Coleman, Omaha, NE

8. Sr. Niko Bogojevic, Superior, WI

9. Jr. Donny Longendyke, White Bear Lake, MN

10. Sr. Cody Dauphin, El Reno, OK

11. Jr. Orry Elor, College Park, CA

12. Sr. Drew Meulman, St. Francis, CA

13. Sr. Karl Green, Mt. St. Joeseph’s, MD

14. Sr. Donovan Green, Timber Creek, FL

15. Fr. Brooks Black, Blair Academy, NJ
*Earned the fall in SPG dual.

16. Sr. Derek Papagianopoulis, Buckingham, MA

17. Sr. Lance Moore, Johnson City, NY

18. Sr. Ben Buzzelli, Wadsworth, OH

19. Jr. Curt Fuller, Lincoln Rapids, WI

20. Sr. Adam Praska, Cresco, IA

Watching: Sr. Kyle Papendorf, Buchanan, CA Jr. Austin Blythe, Williamsburg, IA, Jr. Zach Corl, Central Mountain, PA

To Top