Quantcast
High School Wrestling

Meet the 2021 Walsh Jesuit Ironman Champions

Pictured: Nick Feldman (Malvern Prep) working for the fall in the 2021 Walsh Jesuit Ironman Finals vs. Kolby Franklin (Wyoming Seminary). Photo by Sam Janicki / @SJanickiPhoto.

With it being final exam week on college campuses around the country, it is a slower week of competition on the Division I circuit. That being said, one of the Crown Jewels of the young 2021-2022 high school wrestling season is here – The 2021 Walsh Jesuit Ironman –  arguably the nation’s best high school wrestling tournament. 

2021 IRONMAN CHAMPIONSHIP BOUTS  

Full brackets, scores, and more can be found on Trackwrestling.

106: Beric Jordan (Graham) over Nate Desmond (Bethlehem Catholic) (SV-1 6-4)

113:  Marcus Blaze (Perrysburg) over Luke Lilledahl (Wyoming Seminary) (TB-1 3-2)

120: Mark-Anthony McGowan (Blair Academy) over Ben Davino (St. Charles East) (Dec 5-2)

126: Vincent Robinson (Homewood-Flossmoor ) over Kannon Webster (Washington Community) (Dec 5-3)

132: #2 Nasir Bailey (Rich Township) over #10 Mac Church (Waynesburg Central) (Fall 6:28)

138:  Tyler Kasak (Bethlehem Catholic) over PJ Duke (Minisink Valley) 4-1 (Inj. 4:00)

144: LaDarion Lockett (Stillwater) over Kyle Dutton (Liberty) (Dec 6-4)

150: Daniel Cardenas (Pomona) over Richard Fedalen (McDonogh School) (MD 10-1)

157: Angelo Ferrari (Stillwater) over Logan Ours (Beaver Local) (TB-1 6-5)

165: Rocco Welsh (Waynesburg Central) over Lorenzo Norman (Blair Academy) (Dec 1-0)

175: Brody Conley (Tiffin Columbian) overJames Rowley (Crescent Valley) (Dec 4-2)

190: Dylan Fishback (Aurora) over Rylan Rogers (Coeur D’Alene) (Dec 3-1)

215: TJ Stewart (Blair Academy) over Logan Shephard (Massillon Perry) (Dec 7-3)

285: Nicholas Feldman (Malvern Prep) over Kolby Franklin (Wyoming Seminary) (MD 15-6)

IRONMAN 2021 SCHEDULE

(ALL TIMES ARE EASTERN STANDARD TIME)

The tournament scales will be available after 7 p.m. on Thursday, December 9, in the wrestling room at Walsh Jesuit High School.

Session Times:
FRIDAY – DECEMBER 10, 2021 10 a.m.;
Championship Quarter-finals are FRIDAY NIGHT

SATURDAY – DECEMBER 11, 2021
10 a.m. and 4 p.m. will be the 1st/3rd/5th bouts. 7th place matches will be wrestled at the end of the morning session.

Weigh-In Times (In Fieldhouse)
Friday, December 10
, Weigh-ins also at 8 a.m. at Walsh Jesuit High School. scratch weight for Friday.

Second day weigh-ins will take place Saturday, December 11 at 8 a.m. at Walsh Jesuit High School. +1 lb. weight allowance over scratch weight.

2021 Ironman Coaches Meeting
Friday, December 10, 9 a.m. at Walsh Jesuit High School “Theatre”

IRONMAN 2021 PARTICIPATING TEAMS 

American Heritage (Delray Beach) FL Ashland OH Aurora OH
Aurora Christian IL Baylor School TN Bayport Blue Point NY
Beaver OH Bennington NE Bethlehem Catholic PA
Bishop Kelly ID Bishop McCort PA Bixby OK
Blair Academy NJ Brecksville-Broadview Hts OH Broken Arrow OK
Broomfield CO Buckeye OH Bullis School MD
Canon-McMillan PA Canton SD Caravel Academy DE
Carrollwood Day School Centerville OH Central Academy of Technology & Arts NC
Central Square NY Christian Brothers College MO Christiansburg VA
Cleveland TN Copley OH Coeur d’Alene ID
Crescent Valley OR Crestview OH Cuyahoga Valley Christian Academy OH
Dalton OH Dublin Coffman OH Dublin Scioto OH
Elyria OH Fairless OH Fauquier VA
Findlay OH Frazier PA Genoa OH
GlenOak OH Gonzaga Preparatory School WA Green OH
Highland OH High Point Central NC Hillcrest SC
Homewood-Flossmoor IL Iona Prep NY La Salle OH
Lake Catholic OH Lake Gibson FL Lake Highland Prep FL
Lake Norman NC Lakeway Christian Academy TN Legacy Christian Academy OH
Liberty MO Liberty (Bealeton) VA Louisville OH
Malvern Prep PA Marysville OH Massillon Perry OH
McDonogh School MD Mesa Ridge CO Minisink Valley NY
Monarch CO Monroeville OH Montini Catholic IL
Mount Carmel IL New Kent VA Nixa MO
Notre Dame-Green Pond PA Olentangy Liberty OH Orange OH
Palmetto Ridge FL Park Hill MO Parkersburg South WV
Perkins OH Perrysburg OH Point Pleasant WV
Pomona CO Ponderosa CO Pueblo East CO
Reynolds PA Seckman MO Smyrna DE
St. Charles East IL St. Edward OH St. Francis Desales OH
St. John School OH Graham OH St. Vincent-St. Mary OH
State College PA Stillwater OK Sycamore OH
Tampa Jesuit FL Teays Valley OH The Hill School PA
Thornton Fractional North IL Tiffin Columbian OH Troy Christian OH
Union County KY Wadsworth OH Walsh Jesuit OH
Washington Community IL Waynesburg Central PA Waynesville OH
Western Reserve Academy OH Westerville North OH Wheeling Park WV
Whitmer OH Wyoming Seminary PA

IRONMAN 2021 SEEDS

The tournament is seeded through the top-16 wrestlers at each weight class. You can find every seed for the tournament on the official event website. Click here to be taken directly to the seeding page. 

IRONMAN 2021 BROADCAST STREAM

The 2021 Walsh Jesuit Ironman can be streamed live on FloWrestling. Click here to be taken to the stream. 

To Top