Quantcast
International Wrestling

2019 World Team Trials Day One Results and Day Two Matchups

Arujau, Vito

photo courtesy of Jim Thrall; MatFocus.com

UWW Junior Men’s Freestyle Results

57 kg Challenge Tournament Final – Vito Arujau over Michael Colaiocco  12-0

Tomorrow’s Best-of-Three 57 kg Final – Malik Heinselman vs. Vito Arujau

61 kg Challenge Tournament Final- Jaime Hernandez over Roman Bravo-Young  10-5

Tomorrow’s Best-of-Three 61 kg Final – Gabe Tagg vs. Jaime Hernandez

65 kg Challenge Tournament Final – Keegan O’Toole over Lucas Revano  10-0

Tomorrow’s Best-of-Three 65 kg Final –  Yahya Thomas vs. Keegan O’Toole

70 kg Challenge Tournament Final – Brayton Lee over Peyton Robb  17-8

Tomorrow’s Best-of-Three 70 kg Final – Sammy Sasso vs. Brayton Lee

74 kg Challenge Tournament Final – Shane Griffith over Danny Braunagel  13-2

Tomorrow’s Best-of-Three 74 kg Final – David Carr vs. Shane Griffith

79 kg Challenge Tournament Final – Parker Keckeisen over Jake Allar  7-6

Tomorrow’s Best-of-Three 79 kg Final – Aaron Brooks vs. Parker Keckeisen

86 kg Challenge Tournament Final – Victor Marcelli over Jack Jessen 9-6

Tomorrow’s Best-of-Three 86 kg Final – Trent Hidlay vs. Victor Marcelli

92 kg Challenge Tournament Final – Brandon Whitman over Jake Woodley  5-3

Tomorrow’s Best-of-Three 92 kg Final – Lucas Davison vs. Brandon Whitman

97 kg Challenge Tournament Final – Tanner Sloan over Kyle Lightner  11-0

Tomorrow’s Best-of-Three 97 kg Final – Sam Schuyler vs. Tanner Sloan

Tomorrow’s Best-of-Three 125 kg Final – Mason Parris vs. Trent Hillger

Senior Men’s Greco-Roman Results

55 kg Semi Result – Dalton Duffield over Britain Longmire  19-10

55 kg Semi Result – Brady Koontz over Ibrahim Bunduka

Tomorrow’s Best-of-Three 55 kg Final – Dalton Duffield vs. Brady Koontz

60 kg Semi Result – Ildar Hafizov over Taylor LaMont  10-0

60 kg Semi Result – Randon Miranda over Dalton Roberts  8-2

Tomorrow’s Best-of-Three 60 kg Final – Ildar Hafizov vs. Randon Miranda

63 kg Semi Result – Sam Jones over Lillashawn Coleman  5-1X

63 kg Semi Result – Xavier Johnson over Travis Rice  3-2

Tomorrow’s Best-of-Three 63 kg Final – Sam Jones vs. Xavier Johnson

67 kg Semi Result – Hayden Tuma over Jarod Verkleeren  8-0

67 kg Semi Result – Jamel Johnson over Austin Morrow  3-1

Tomorrow’s Best-of-Three 67 kg Final – Hayden Tuma vs. Jamel Johnson

72 kg Semi Result – Alex Mossing over Nick Tarpley  13-11

72 kg Semi Result – Michael Hooker over Alejandro Sancho  5-4

Tomorrow’s Best-of-Three 72 kg Final – Alex Mossing vs. Michael Hooker

77 kg Semi Result – Pat Smith over Peyton Walsh  8-0

77 kg Semi Result – Mason Manville over Corey Hope  5-3

Tomorrow’s Best-of-Three 77 kg Final – Pat Smith vs. Mason Manville

82 kg Semi Result – Cheney Haight over Andrew Berreyesa  6-1

82 kg Semi Result – John Stefanowicz over Geordan Speiller  8-0

Tomorrow’s Best-of-Three 82 kg Final – Cheney Haight vs. John Stefanowicz

87 kg Challenge Tournament Final Result – Ben Provisor over Barrett Stanghill  5-0

Tomorrow’s Best-of-Three 87 kg Final – Patrick Martinez vs. Ben Provisor

97 kg Semi Result – Lucas Sheridan over Khymba Johnson  9-0

97 kg Semi Result – Dan Miller over Eric Twohey  8-0

Tomorrow’s Best-of-Three 97 kg Final – Lucas Sheridan vs. Dan Miller

130 kg Challenge Tournament Final Resuls – Cohlton Schultz over Jacob Mitchell Fall 5:23

Tomorrow’s Best-of-Three 130 kg Final – Robby Smith vs. Cohlton Schultz

To Top